Powrót do góry
Sterowanie ogrodzeniem z dowolnego miejsca
Logowanie do chmury

Jak uziemić ogrodzenie elektryczne?

Kupiłeś ogrodzenie elektryczne i zastanawiasz się, jak je uziemić? Uziemienie ogrodzenia elektrycznego jest jednym z kluczowych procesów, od których zależy ogólna funkcjonalność urządzenia. Dlatego zalecamy zwrócenie na to szczególnej uwagi.

Pierwszym krokiem w kierunku idealnego uziemienia jest sprawdzenie wszystkich niezbędnych elementów ogrodzenia elektrycznego. Możesz wybierać spośród pojedynczych komponentów lub kompletnych zestawów, co znacznie uprości zakup. Jeśli wybierzesz zestaw, musisz ocenić, czy zawarte w nim komponenty i liczby odpowiadają Twoim potrzebom i, jeśli to konieczne, zamówić dodatkowe elementy, np. liczbę słupków lub dłuższy przewód. Możesz również kupić tester osobno, diodowy lub cyfrowy.

Do montażu ogrodzenia elektrycznego potrzebne będą:

Przejdź bezpośrednio do produktów Generatory lub zasilacze do ogrodzeń elektrycznych dzielimy na kilka linii produktów. Decydującym czynnikiem przy wyborze ogrodzenia jest moc wyjściowa zasilacza i źródło zasilania ogrodzenia - kombinowane lub sieciowe. Jest to związane z długością i obciążeniem ogrodzenia elektrycznego, a także zastosowaniem dla poszczególnych zwierząt, dlatego podzieliliśmy…

Přejít do kategorie

Kolejnym krokiem jest wybór siedliska, w którym zostaną zainstalowane pręty uziemiające z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Przy wyborze miejsca należy pamiętać o zasadzie, że im bardziej wilgotne siedlisko, tym wyższa przewodność. Dlatego nie zaleca się stosowania gleby piaszczystej lub skalistej.

Pręty uziemiające muszą być wbite na głębokość co najmniej 1 m. Jedynym wyjątkiem są ogrodzenia zasilane ze źródeł bateryjnych lub pracujących z niską mocą. W przypadku takich źródeł głębokość uziemienia musi wynosić co najmniej 0,5 m.
W zależności od potrzeb konkretnego generatora lub jeśli ogrodzenie nie działa prawidłowo, zalecamy zainstalowanie większej liczby prętów uziemiających. Dotyczy to również suchych gruntów o niższej przewodności elektrycznej. Umieść dodatkowe pręty w odległości około 3 m od siebie. Pamiętaj, że pręty uziemiające nie mogą być zardzewiałe - rdza izoluje.

Upewnij się również, że odległość między prętem uziemiającym ogrodzenia a innym systemem uziemienia (np. uziemieniem domu, uziemieniem ochronnym systemu zasilania lub uziemieniem alarmu przeciwwłamaniowego) wynosi co najmniej 10 m. Nigdy nie podłączaj generatora do innych istniejących systemów uziemienia lub do systemu uziemienia innego generatora. Każdy generator musi mieć własny system uziemienia.

Istotą działania ogrodzenia jest utworzenie bieguna ujemnego w ziemi i bieguna dodatniego napowietrznego w przewodnikach. To właśnie zapewni uziemienie. Impuls i późniejsze zwarcie występuje, gdy przewodnik i zwierzę stojące na ziemi zetkną się. Biegun ujemny powstaje w ziemi, a biegun dodatni napowietrzny.

Dla prawidłowego funkcjonowania ogrodzenia elektrycznego należy stale utrzymywać minimalną wartość napięcia. Napięcie jest przede wszystkim nośnikiem impulsu, dlatego należy zapewnić wartość co najmniej 2 500-3 000 V.

Jak sprawdzić uziemienie ogrodzenia elektrycznego?

Sprawdź, czy system uziemienia działa prawidłowo.

  • Najpierw wyłącz lub odłącz źródło zasilania ogrodzenia elektrycznego.
  • Następnie zewrzyj ogrodzenie elektryczne, opierając żelazny pręt o przewód ogrodzenia w odległości około 50-100 m od źródła.
  • W suchej lub piaszczystej glebie wbij pręty na głębokość do 30 cm.
  • Włączyć zasilanie ogrodzenia elektrycznego.
  • Sprawdź napięcie ogrodzenia elektrycznego za pomocą testera. Na testerze należy zmierzyć napięcie poniżej 2000 V z powodu zwarcia ogrodzenia.
  • Jeśli tak się nie stanie, ponownie wyłącz zasilanie i kontynuuj zwieranie ogrodzenia, dodając kolejne pręty żelazne.
  • Gdy napięcie spadnie poniżej 2 000 V, możesz przetestować system uziemienia ogrodzenia elektrycznego.
  • Za pomocą testera zmierz napięcie na pr ęcie uziemiającym najbardziej oddalonym od źródła i włóż sondę uziemiającą testera do ziemi w odległości 1 m od ostatniego pręta uziemiającego.
  • W odległości 1 m od pręta uziemiającego nie powinno być wyczuwalne ani mierzone żadne napięcie (maksymalnie 200 V).
  • Jeśli zmierzona wartość jest niższa niż 200 V, uziemienie jest zadowalające. Ogrodzenie elektryczne osiąga maksymalną wydajność.
  • Jeśli zmierzona wartość jest wyższa niż 200 V, należy poprawić uziemienie, dodać dodatkowy pręt uziemiający lub przenieść system uziemienia w bardziej odpowiednie (bardziej wilgotne) miejsce.

Jak zkontrolovat uzemnění ohradníku

Najczęstsze problemy

  • Ogrodzenie dotyka roślinności (trawa, krzewy, drzewa) > usunąć, przyciąć trawę.
  • Przewód ogrodzenia dotyka ziemi > uszkodzony przewód - naprawić za pomocą złączek.
  • Uszkodzone izol atory > wymienić na nowe.
  • Połączony przewód > nigdy nie rób węzłów, zawsze używaj złączek do ogrodzeń elektrycznych.
  • Poprawa przewodności > połącz przewody ogrodzenia elektrycznego co 200 m za pomocą kabla połączeniowego.

Obejrzyj film instruktażowy

Pomocny będzie również nasz przewodnik wideo, który szczegółowo opisuje cały proces instalacji ogrodzenia elektrycznego, w tym demonstrację uziemienia.

Jeśli nadal nie wiesz, co zrobić, skontaktuj się z nami w razie jakichkolwiek pytań.

Masz pytanie? Zapytaj nas. Wypełnij poniższy formularz, a my się tym zajmiemy.

*
*
*
Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osobowe
można znaleźć w naszej Polityce przetwarzania danych osobowych.
s

Niniejszym wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez VNT electronics s.r.o. z siedzibą w Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, nr identyfikacyjny: 64793826, zarejestrowaną w rejestrze publicznym prowadzonym przez Sąd Okręgowy w Hradec Králové, sekcja C, wkładka 9839 (zwaną dalej "Administratorem"), imię i nazwisko e-mail wszelkie inne dane, które wpisujesz w formularzach na tej stronie lub w wiadomościach e-mail wysyłanych na adresy wymienione na tej stronie. Powyższe dane osobowe muszą być przetwarzane w celu sporządzenia oferty lub umowy, przetworzenia zamówienia lub przesłania cennika. Dane te będą przetwarzane przez Administratora przez okres 1 roku.